بازدید سایت خود را میلیونی کنید


» قیمت دستگاه سانتریفیوژ

قیمت دستگاه سانتریفیوژ

سانتریفیوژ (به انگلیسی : Centrifugus) (Centre به معنای مرکز و fugus- به معنای فرار از) یا گریزانه وسیله ای میباشد که در آن با استفاده از نیروی گریز از مرکز مواد را از همدیگر تفکیک می‌کنند. در این ابزار اتاقکی که مواد جداشدنی در آن قرار دارد به طور معمول به کمک یک موتور به سرعت به دور یک محور دوران میکند.

سانتریفوژ وسیلله ای میباشد که از آن جهت چرخاندن مواد با سرعت زیاد استفاده میگردد . دانشمندان به طور معمول دستگاه سانتریفوژ را جهت تفکیک کردن ذرات جامد از یک مایع یا تقسیم مخلوط محلول ها به قسمت های گوناگون آن به کار می‌گیرند.

مخلوط را داخل لوله‌ای قرار می‌دهند که به صورتی قرار داده شده ‌است که با دوران وسیله ، به طرف بیرون از مرکز حرکت مینماید و به حالت افقی قرار می‌گیرند. در این شرایط ، نیروی گریز از مرکز می‌خواهد که مخلوط را برخلاف مرکز سانتریفوژ از این نقطه دور نماید و ذرات یا محلول سنگین تر بیش تر به طرف بیرون (یا ته مخلوط) رانده می‌شوند.

هنگامی که سانتریفوژ از حرکت باز می‌ایستد، مواد به همین صورت غیر مخلوط می‌مانند. خون و دیگر نمونه‌های بیولوژیکی را به طور معمول توسط دستگاه سانتریفوژ تفکیک می‌کنند. سریع‌ترین سانتریفوژ با اسم «فرامرکز گریز» با سرعت ۲۰۰۰۰۰ دور در دقیقه دوران میکند .

از وسیله ‌های گریز از مرکز بزرگ جهت انجام تست بر روی خلبانان نظامی و فضانوردان به کار گرفته میشود تا مقدار مقاومت آنان در شتاب‌های بالا معلوم گردد . این وسیله جهت جداسازی سوسپانسیون‌ها مورد استفاده قرار میگیرد.

گونه های ابزار‌های مرکز گریز جهت مصارف مختلف ساخته شده ‌است. نمونه‌های خانگی این وسیله برای تفکیک سازی آب از سبزی‌ها مانند کاهو و غیره بکار می‌رود. همچنین در ماشین‌های لباسشویی نیز جهت خشک کردن لباس به کار گرفته میشود . در نمونه‌های آزمایشگاهی جهت جداکردن گلوبول های خون از پلاسما استفاده می‌شود.

دستگاه‌های صنعتی با موتورهای قوی و در اندازه های بزرگ جهت جدا نمودن مواد استفاده میشود . در کار غنی‌سازی اورانیوم نیز از وسیله های مرکزگریز گازی استفاده میگردد . در مقیاس آزمایشگاهی سانتریفیوژها برحسب به سانتریفوژ های با دور بالا، سانتریفوژهای با دور پایین، اولتراسانتریفوژ و میکروسانتریفوژها دسته‌بندی میگردند . سانتریفوژهای دوربالا خود نیز در دو گونه با گنجایش بالا، و با گنجایش پائین دسته‌بندی میگردند .بازدید سایت خود را میلیونی کنید
فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
  المنت میله ای   |   کیف سامسونت  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


مشاهده صندلی و میزهای استیل مدرن مشاهده صندلی و میزهای استیل مدرن مشاهده